Sony, yeni nesil oyun konsolu hakkında ayrıntıları duyurmak için Xbox’ın arkasındaydı, ancak bir sonraki PlayStation’a güç verecek teknoloji hakkında daha fazla ayrıntı ortaya çıktı. Sony, gelecek Xbox X Serisi‘nin özellikleri bu hafta başlarında açıklandıktan sonra yeni nesil PlayStation 5 konsolunun yeni özelliklerini de açıkladı.

Şirket, başka bir etkinlik iptal edildikten sonra yeni ayrıntıları duyurmak için bu sabah erken saatlerde bir canlı yayın gerçekleştirdi. Ama hala fiyat konusunda herhangi bir açıklama yapmadılar. Ayrıca konsolun nasıl görünebileceği hakkında daha fazla bilgi vermedi. Beklendiği gibi, PS5‘in birçok özelliği yeni nesil Xbox ile paylaştığı görülüyor.

Her ikisi de 8 çekirdekli bir AMD işlemciye sahip olacak. PS5 lider sistem mimarı Mark Cerny, canlı yayında aşağıda izleyebileceğiniz ayrıntıları açıkladı. İki yeni konsol da AMD’nin mimarisini temel alan özel bir grafik işlemci kullanıyor. PS5’ler daha az güçlü, 10.3 teraflop olarak derecelendirilmişken, Xbox 12 olarak derecelendirildi. Son nesle göre hala büyük bir artış ve Sony, 8 f çözünürlükleri ve VR uygulamalarını yönetmenin yanı sıra 120 fps’de 4K’da oynayabileceğini de bekliyor.

Ama bu sadece güç istatistikleri ile ilgili değil. “Işın izleme” adı verilen bir özellik oyunları daha gerçekçi hale getirecektir. “Ray izleme, ışığın gerçek hayatta nasıl hareket ettiğini ve çeşitli yüzeylerden nasıl sektiğini simüle ediyor,” diye açıkladı Sony blogunda. “Bu özellikten yararlanan oyunlar, nesneleri çok daha doğru ve daha yüksek gerçekçilikle sunacaktır. Su, cam, ışık kırılması, bir karakterin saçları vb. Daha gerçekçi görünecek.

İLGİLİ: Sony’den Evde Kal Projesine Destek

Xbox ayrıca ışın izleme desteğine de sahiptir. Xbox gibi, PlayStation da katı hal depolama alanına taşındığını, yazılım geliştirmeleriyle birleştiğini iddia ederek yükleme sürelerini ortadan kaldıracak ve geliştiricilerin “geniş dünyalar ve yeni oyun deneyimleri” ile oyunlar oluşturmalarına izin verecek. PlayStation teknik özellikler listesi, Xbox’taki 1 TB depolama alanından daha az 825 GB kapasite gösterir.

PlayStation ayrıca oyunların nasıl göründüğünü iyileştirmeye çalışıyor. Ses, sürükleyici oyun deneyiminin önemli bir parçasıdır. Bazı oyuncuların gizlice kulaklıklara yüzlerce dolar harcamasının nedeni, rakiplerinizin gizlice girip size saldırabilmeleri için ayak izlerini duymanızı sağlar. Sıkıştırılmamış ses, modern oyunların büyük ve her zaman genişleyen dosya boyutlarının arkasındaki bir nedendir.

Ses özelliklerini artırmak için Sony, daha net ses duymanızı ve sesin nereden geldiğini belirlemenizi sağlayan kendi 3D Ses motorunu oluşturdu. “Oynarken duyduğunuz sesler daha büyük bir mevcudiyet ve yer duygusu sunacaktır.

Etrafınızdaki farklı yüzeylere çarpan yağmur damlaları duyabileceksiniz ve bir düşmanın arkanızda nerede durduğunu duyabilir ve tam olarak bulabilirsiniz ”dedi. Sony ayrıca sadık PlayStation hayranlarına eski oyunlarını yeni donanımda oynama şansı vermek için geriye dönük uyumluluk üzerinde çalışıyor. Xbox ayrıca bir sonraki konsolunun orijinal konsola kadar geriye dönük olarak uyumlu olacağını duyurdu.

Sony bu cephede daha az gelişmiş gibi görünüyor, ancak şu anda en iyi 100 PS4 oyununun (oyun süresine göre sıralanmış) çoğunlukla lansmanda oynanabileceğini bekliyor, ancak şirket gelecekte uyumluluğu geriye doğru genişleteceğini söyledi. Konsolların gelecek geninin Kasım ayına kadar sürmesi gerekmiyor, ancak koronavirüs pandemisinin salgınını geri itebileceği korkusu var. İmalat üzerindeki etki, konsolun nihai maliyetinde de artışa neden olabilir, bu nedenle piyasaya sürülmeye çok daha yakın olana kadar herhangi bir fiyat bilgisi duymamız pek olası değildir.