Sosyal medya devi Twitter, “Gryphon” adlı ekibin Twitter’ın ödeme yöntemine dayalı bir abonelik sistemi üzerinde çalıştığını ortaya koydu. Geçtiğimiz günlerde “Gryphon” adı verilen ekip için iş ilanı açan Twitter, abonelik sistemi üzerinde çalışacak yazılımcı aradıklarını duyurdu. Twitter’ın bu hamlesi şirket hisselerinin% 12 artmasına ve yatırımcılar için potansiyel yeni bir gelir kaynağı olarak görünmesine neden oldu.

İLANI DAHA SONRA DEĞİŞTİRDİ

Üst düzey bir yazılım mühendisi arayışında olan Twitter, açtığı iş ilanında “Gelecekte diğer ekipler tarafından tekrar kullanılabilecek bir abonelik platformu oluşturuyoruz. Bu Twitter için bir ilk!” ifadelerine yer verdi. İlan oluşturulduktan kısa bir sonra ise bu ifadeler kaldırıldı. Düzenlenmeden önce yer alan Gryphon ifadesi de kaldırılanlar arasında yer aldı. 

Bu hamle Twitter’ın ilk abonelik tabanlı girişimi değil. Ünlü şirket 2017 yılında ödeme yapan müşterilere TweetDeck aracında gelişmiş analitik ve uyarı araçlarına erişim sağlayan bir abonelik hizmetini sağlıyordu.  

Twitter’ın, abonelik sistemi ile Facebook’un hayran aboneliği özelliğine benzer şekilde bir sistem getirmeyi planladığı düşünülüyor.