Teknolojinin gelişmesiyle birlikte birbirinden büyük telefon üretici markaları da birbirleriyle rekabet ederek en çok telefonu satmayı amaç edinmektedirler. Peki Türkiye’de en çok satılan ve kullanılan telefon modelleri hangileri, hangi markalar daha çok ön plana çıkıyor bunu sizin için araştırdık. Geçmişe doğru gidersek 2000 yıllar ve öncesinde akıllı telefonların daha yaygın olmadığı Türkiye’de o günün şartları ile telefon piyasasına Nokia ve Ericsson telefon üreticileri sahipti.

2000 yılları ve sonrasında gelişen teknolojilere ayak uydurmayı başaramayan Nokia ve Ericsson sadece Türkiye’de değil bir çok ülkede gerileme dönemine başladı. Sonrasında bir başka teknoloji devi Sony ile işbirliği yaparak SonyEricsson markası üzerinden tekrar telefon üretmeye başladılar. Bu ortak çalışmadan da yeterli verimi alamayan Nokia ve Ericsson iller ki yıllarda telefon üretimi tamamen durdurmuştur. Akılllarda kalan bazı modelleri ise; Ericsson 628, Ericsson 688, Ericsson T28 gibi telefonlar hafızalarda kendine yer edinmiştir.

Nokia’nın da kaderi hemen hemen Ericsson gibi olmuştur. 21. Yüzyıl teknolojisine ayak uyduramayan nokia markası tarih sayfasından gizli bir şekilde silinmiş oldu. Hafızalarda ise ürettiği birbirinden şık telefonlardan Nokia5110, 8110, 3310, 6300 gibi telefonlar Türkiye’de çok tutulan telefonlar arasında kendine yer edindiler. Sonrasında tekrar toparlanma aşamasına girerek piyasaya yeni üretmiş oldukları nokia aurora ile nasıl bir çıkış yapacağı ise merak konusu oldu.

Teknolojinin getirmiş olduğu yeniliklerle telefon piyasası da hareketlenmeye başladı. Kimileri yeni telefonlar üretirken kimileri de telefon üretim piyasasına yeni girmeye başlayarak telefon üretici firma sayıları artmaya başlamıştır. Bu markalar sırasıyla;

Daha önce beyaz eşya üreticisi olan firmalar da şuan ki şartlarda telefon üretmeye başlamışlardır.

Türkiye’de en çok satılan telefonlar hangileridir?

Türkiye’de belli başlı markalar ön planda tutulmaktadır. Nedeni ise ülkenin potansiyeline ve ihtiyaçlarını benimseyen bir telefon üretmesidir. Bu firmaların en başında Samsung gelmektedir. Samsung 2000 yıllarında Nokia ve Ericssonun çöküşünü fırsat bilerek Türkiye’de büyük bir çıkışa imza attı. 2010 yılından sonra tamamen piyasaya el koymayı başardı. En çok tutulan telefonlarının başında Samsung Galax S serisi olmayı başardı.

Yeni telefon üreticilerinin ülkeye giriş yapmasıyla birlikte Samsung çıtayı yükselterek bu sefer Samsung Galax A serisi telefonlar üretmeye başladı. Görünen o ki şuan Türkiye’de telefon satışında samsung bir numara olarak görünmektedir. Gelecek neyi gösterir bilinmez ama, uzun süre saltanatı elinde bırakmayacağını kessin gözüyle bakılıyor. Samsung’un Türkiye’de ki en buyuk rakibi ise Apple iphone dir.