Tırnağımızın sağlıklı olması için cildimize yaptığımız gibi tırnaklarımıza da bakım yapmalıyız. Bakım merkezlerinde tırnak bakımı yaptırabilirsiniz ancak çok fazla para harcamamak isterseniz tırnak bakımınızı evde de yapabilirsiniz. Bu sayede tırnak batmasından ya da tırnaklarınızdan kırılmasından kurtulabilirsiniz. Öncelikle tırnaklarınızı düzenli olarak kesmelisiniz. Ayrıca tırnakların iltihap kapmaması için keserken çok derin kesmemeye de özen göstermelisiniz.

Kakao Yardımıyla Tırnak Bakımı

Kakao yağıyla tırnak bakımı yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Aktarlardan alacağınız kakao yağı ile e vitaminini karıştırın ve ocakta benmari usulünde ısıttıktan sonra soğutun. Ardından bu karışımı tırnaklarınıza her hafta sürebilirsiniz. Karışımın bozulmaması için kullandıktan sonra buzdolabına kaldırmayı unutmayın.

Zeytinyağı Yardımıyla Tırnak Bakımı

Zeytinyağı vücudumuz için önemli bir besin kaynağıdır. Zeytinyağını yemeklerde ya da salatalarda kullanmanın yanında tırnaklarınızın bakımı için de kullanabilirsiniz. Bunun için iki kaşık zeytinyağı ve iki adet yumurtanın sarısını karıştırmalısınız. Ardından karışık yaptığınız kabın içerisine parmaklarınızın hepsini de sokun. Ardından bu şekilde parmaklarınızı 20-25 dakika kadar kapta bekletmelisiniz. Karışımı işi bittikten sonra dökmelisiniz. Çünkü içeriğinde yumurta barındırdığı için kısa süre sonra bozulması muhtemeldir.

Limonla Tırnak Bakımı

Limon kullanarak da tırnaklarınızı sağlıklı tutabilirsiniz. Bir kabın içerisine iki kaşık limon sıkın. İçerisine yine iki kaşık Hint yağı ekleyin ve karıştırın. Karışımı tırnaklarınıza sürerek bekletin. Bu karışım tırnaklarınızın daha çabuk uzamasını da sağlayacaktır.