Sony, dünya koronavirüs salgınıyla savaşırken belirli oyunlarını ücretsiz olarak yayınlayarak “evde kal” projesine destek olup, karantina sürecini daha rahat geçirmelerini sağlamak amacıyla yapmış olduğu yeniliği kamuoyuyla paylaştı.

Sony, PlayStation oyun konsollarının hayranlarına, ücretsiz olarak popüler bir oyun koleksiyonu vererek salgın süresince evde kalmaları için için teşvik etmeye başladı. Oyunlar, dünya çapında toplumların koronavirüs salgınının kontrol altına almak için etkili bir şekilde çalışması nedeniyle, insanların evde kalmasını ve koronavirüs salgını sırasında PlayStation‘larını oynamalarını amaçlayan Sony’nin Evde Oyna Girişimi‘nin bir parçasıdır.

Çarşamba gününden 5 Mayıs’a kadar, oyuncular Uncharted: Nathan Drake Koleksiyonu’ndaki oyunların üçlemesine ve bağımsız macera oyunu Journey’e ücretsiz erişebilirler. Tüm oyunlar başlangıçta PlayStation 3 konsolu için geliştirilmiş ve yayınlanmıştır, ancak PS4 için yeniden düzenlenmiştir.

İLGİLİ: Steam’den Ücretsiz Oyunlar

Seri, en çok satan video oyunu serilerinden biridir. İlk seri 2007’de çıktı ve oyunlar daha önce yeniden düzenlendi ve PlayStation Plus abonelerine ücretsiz olarak verilmesi de dahil olmak üzere yeniden yayınlandı, bu nedenle PlayStation hayranlarının zaten oyunlarda zaten oynamış olmalarının makul bir şansı var. Ücretsiz dönem boyunca oyunları indirenler, süre bitiş tarihinden sonra erişime devam edecektir.

Uncharted 4: Bir Hırsızın Sonu şu anda PlayStation Plus aboneleri için bu ay ücretsizdir, bu yüzden daha önce hiç  oynamamış sanız başlamak için iyi bir zaman. Büyük stüdyo gişe rekorları kıran Uncharted serisi yanında indirimli oyunu Journey de verilmektedir. Yaygın izolasyon sırasında evde kalmak iyi bir durumdur.

Oyun, çölün ortasındaki oyuncuları, diğer oyuncuların da yardımıyla, bir dağa ulaşmak gibi basit bir görevle, oyun ortağınızla mesajlaşamayacağınız veya sohbet edemediğiniz, sadece çanlarda ve oyunda görsel sinyallerin aktive edilmesi gibi durumları aktiftir. Diğer oyuncuların adı da oyunun sonuna kadar açıklanmaz, bu da ortak bir hedefe doğru çalışırken sizi yabancılara güvenmeye zorlar.

Bağımsız başarı, tüm zamanların en iyi bağımsız oyunlarından biri olarak kabul edilir ve Uncharted’ın yanında yer alması, yeni girişimin başka bir unsurunu daha da güçlendirir: bağımsız oyun geliştiricileri için 15.56 milyon dolarlık Sony destekli fon verilmektedir.

“Bağımsız geliştiriciler, oyun topluluğunun kalbi ve ruhu için hayati önem taşıyor ve birçok küçük oyun stüdyosunun karşılaştığı zorlukları ve finansal mücadeleleri anlıyoruz,” dedi Sony web sitesindeki duyuruda“Bunun sadece küçük bir adım olduğunu biliyoruz ve bu desteği oyuncularımıza, topluluklarımıza ve ortaklarımıza sunabildiğimiz için minnettarız.”

Fonun uygunluk kriterleri de dahil olmak üzere daha fazla detayı daha sonraki bir tarihte duyurulacaktır.