Sony, PS5’in çıktığını doğruladı ve 2020 yılının ilerleyen aylarında açıklanıp piyasaya sürülmesi beklenmektedir. PS5 sürüm planları, hisse senetlerinin değer kaybetmesi ve fiyatın COVID-19’dan etkilendiği belirtmişlerdir, ancak henüz Sony’nin kendisinden henüz resmi bir açıklama yok. Bildiğimiz kadarıyla, Sony’nin PlayStation 5’i kesinlikle yolda. Bu PS5 özellikleri şimdi oldukça farklı görünüyor, PS5 vs Xbox Series X fikrine biraz daha fazla bakıyor. Neyse ki, COVID-19 ile ilgili artan endişeler ve etkinlik iptalleriyle bile şimdilik bir PS5 gecikmesiyle karşı karşıyayız gibi görünmüyor.

Bugünkü PS5 etkinliğinden en büyük haber yayınları burada yakalanabilir:

  • Sony: PS5 SSD’nin yeni nesil donanıma “anahtar” olduğunu söyledi
  • PS5 oyun güncellemeleri daha akıcı olacak, bu yüzden ‘kopyalama’ gecikmelerine veda edin
  • PS5 yükleme süreleri “oyun tasarımcısına istediklerini yapma özgürlüğü vermek” için elendi
  • Harici bir sabit sürücü ile PS5’te PS4 oyunları oynayabilirsiniz
  • PS5 oyunu betalar yıl sonundan önce geliyor

Teknik detayların yanı sıra, şu anda bildiğimiz her şey, Sony‘nin yeni nesil konsolunun bir zamanlar ‘Tatil 2020’ döneminde geldiğini ve beraberinde getireceği benzersiz özellikler ve donanım hakkında merak edilen özellikler ne tür oyun ve fiyatlandırmanın ne şekilde yapılacağı merak konusu olmuştur.

PS5,  2020’de de gelen Xbox Series X ile doğrudan rekabet edecek ve hatta neye benzediğini bile bildiğimizi biliyor.  PlayStation CEO’su Jim Ryan, PS5 hakkında çok daha fazla haber olduğunu belirtti. Konsolun, henüz duyurulmamış olan öncüllerinden öne çıkmasını sağlayacak bir dizi “benzersiz öğesi” olduğunu söyledi.

Ryan, Business Insider ile yaptığı röportajda, “Her yeni konsolla, işlemci ve grafikler daha iyi hale geliyor, elbette zorlayıcı, ama aynı zamanda benzersiz unsurlara da ihtiyacımız var” dedi. Görünüşe göre PS5 ve PS4 arasındaki bu “büyük farkların” çoğu henüz açıklanmadı.

Yeni Nesil PlayStation 5 Teknik Özellikleri Açıklandı

Ayrıca, yakın tarihli bir makalede, PS5 mimarı Mark Cerny (PlayStation 4’te önde gelen çalışmalardan da sorumlu olan adam), PS5 fiyatından neler bekleyebileceğimize dair ipuçlarının yanı sıra yaklaşan PS5 özellikleri hakkında bize biraz bilgi verdi.

PS4 ile geriye dönük uyumlu olacak; bir disk sürücüsüne sahip olacak; dört yılı aşkın bir süredir geliştirilmektedir; bazı stüdyolar zaten PS5 oyunları üzerinde çalışıyor; 8K grafik ve ray izleme desteği ile övünecek; ve kaputun altında özel yapılmış bir AMD CPU ve GPU olacak. Tüm bunlar, yeni bilgilerle birleştiğinde aslında PS5 hakkında bildiğimiz çok şey olduğu anlamına geliyor, işte burada:

PS5 çıkış tarihi ne zaman olacak?

Sony şimdi PS5’in çıkış tarihinin 2020 yılı için ayarlandığını doğruladı. “Bu güncellemeler büyük bir sürpriz olmayabilir, ancak yeni nesil vizyonumuz hakkında ek ayrıntılar ortaya çıkarmaya başladığımız için bunları PlayStation hayranlarımız için onaylamak istedik. , “SIEE Başkanı Jim Ryan’ı PlayStation Blogunda açıkladı. Bu da iyi bir şey, çünkü Sony, Xbox Series X ile rekabet etmek istiyorsa, yeni nesil konsolunu aynı zamanda piyasaya sürmek zorundadır” diye açıklamalarda bulundu.

PS5’in Fiyatı nedir?

PS5’i resmen doğrulayan makalesinden sonra, Wired’den Peter Rubin, daha makaleye girmemiş bilgileri aktarmak için Twitter’a yazdı. Bu, PS5’in potansiyel maliyetine ilişkin hafif ipuçları içeriyordu. Rubin’e göre, PS5 mimarı Mark Cerny “ileri özellik seti ışığında oyunculara hitap edecek bir SRP’de yayınlayabileceğimize inanıyor” dedi. Bunun PS4’ün lansman fiyatından daha pahalıya mal olacağı anlamına gelince, daha fazla ayrıntı vermeyecek, sadece “bunun hakkında söyleyebileceğim her şey hakkında” diyecektir.

Bununla birlikte, bunun anlamı, fiyatın kaputun altındaki teknolojiyle alakalı olacağı ve PS4’ten daha güçlü olacağı için, muhtemelen daha pahalı olacağına da bahse girebilirsiniz. Tahminimiz, 500 $ / 450 £ fiyat noktasını daire içine alacak, ancak sadece zaman gösterecek.

İlginç bir şekilde, Sony‘nin PS5 perakende fiyatını düşük tutmaya çalıştığı yeni bir rapor ortaya çıktı . Haber  , PS5’teki belirli iç parçaların azlığının fiyatı üretim hattında artırdığını öne süren Bloomberg kaynaklarından geliyor  ve Sony bu parayı tüketicilere iletmeyi tercih edebilir. Kaynaklar, PS5‘in mevcut birim fiyatının yaklaşık 450 $ olduğunu ve şirketteki bazı endişelerin potansiyel alıcılar için zaten çok dik görünebileceğini söylüyor.

Sony’nin Mark Cerny’nin GDC tarzı sunumunda, şirketin gelecek nesil konsol için maliyetleri düşük tutmaya çalışmak için 825GB SSD dahili sabit diskle gitmeyi seçtiğini belirterek: “Daha fazlasını eklemek cazip gelebilir, ancak flaş kesinlikle ucuza gelmez ve oyun kitlemize, konsola koyduğumuzda maliyet etkin olma sorumluluğumuz vardır.”