Son dönemlerde artan ekonomik güçsüzlük ile pek çok kaleme vergi gelmeye başladı. Bu konuda oyuncuları da etkileyen bir durum oldu. Son olarak gelen yeni vergiler ile artık oyuncularda oyun konsollarına vergi vermeye başlayacaktır.

Sony’nin yeni çıkarttığı ürün olan PlayStation 5’in konuşulduğu şu dönemde, oyuncuları üzecek olan haber ülkemizden geldi. Yapılan yeni bir kararname ile oyun konsollarına artık ek vergi getirildi.

Oyuncu sayısının oldukça fazla olduğu oyun konsolu dünyasında ülkemizde yapılan yeni kararname ile oyun konsollarından artık ek vergi alınacak. 18 Nisan 2020 tarihi ile yayınlanan yeni Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile oyun konsollarından artık ek vergiler alınacak. Son zamanlarda insanların evlerinde oturması ile birlikte günümüzde popüler olan oyun konsollarına yaşanan talep patlaması sonrasında fiyatlarında bir artış söz konusuydu. Bu sefer oyun konsollarına devlet tarafından resmi bir fiyat artışı uygulandı.

Yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile artık oyun konsollarından ek vergi olarak %5 ile %50 oranında vergi alınabilecek. Oyun konsollarından alınması planlanan vergilerin 3 ay süre ile geçici olarak arttırıldığı söylenmektedir. Gümrük vergileri 3 ay süreyle arttırılmıştır.

Oyun Konsollarında Vergi Dönemi

Henüz oyun konsolu fiyatlarında fiyat artışı yansıtılmasa da son günlerde yaşanan suni artış birlikte bu konsolların fiyatları biraz daha yükselecek gibi gözüküyor. Resmi Gazete’de yayınlanıp yürürlüğe giren bu vergilerin sonrasında konsolların fiyatlarında bir düşüş olacağı da şimdilik belirsiz. Ancak şu anda kesin gözle bakacak olursak en iyi ihtimal ile oyun konsollarına yüzde beşlik bir zam geleceği kesindir. Önümüzdeki dönemde konsollara gelen ek vergi ile fiyat artışını göreceğiz.

Ayrıca yayınlanan bu karar ile birlikte farklı ürünlere de vergi artışına gidilmiştir. Bu kararın içerisinde yer alan ürünler ise; Kauçuk iplikler, tutkallar, plastik plaka/levhalar, demir veya çelikten vidalar, plastik ve metal düğmeler, bazı kaynak telleri, kağıt kesme makinaları, hava perdeleri, transformatörler, redresörler, sesli işaret cihazları, kesintisiz güç kaynakları, hoparlörler, röleler, multimetreler, saatler, kronometreler, aydınlatma cihazları aksam ve parçaları, hidrolik presler, video konsolları, bayram ve karnaval eşyası, sirk eşyası, çıtçıtlar ve bunların aksamları, golf sopaları ve açık hava oyunlarına mahsus eşyalar gibi ürünlerin de oyun konsolları ile birlikte ek gümrük vergisine tabii tutulduğunu şimdiden söyleyebiliriz.