Her ihtiyacı olan vatandaşın bankalara başvurduğu ilk konu kredi çekmektedir. Peki kredi çekerken nelere dikkat edilmektedir. Yani bir bankadan kredi çekmek için kredi notunuzun iyi olması gerekmektedir. Kredi notu, bir vatandaşın sicilidir. Yani daha önceden çekmiş olduğunuz krediyi düzenli olarak ödemiş olmanız, kredi kartı borçlarınızı düzenli olarak ödemiş olmanız sizin için güzel bir sicildir. Bununla doğrusal oranda kredi notunuz belirlenmektedir. Kredi notunuzun yükselmesi veya düşmesi sizin elinizdedir. Kredi notunuzu yükselterek bankalardan kredi alma konusunda zorluk çekmeyeceksiniz. Belirli kriterleri sağlamanız durumunda bankalardan kredi çekmeniz oldukça kolaydır.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Bankaların sisteminde başvurduğunuz bir krediniz var ise, herhangi bir konut kredisi veya araç kredisine başvurmanız durumunda veya son 5 yıl içerisinde herhangi bir kredi kullanıp bitirdiyseniz bir kredi notunuz oluşmaktadır. Bu notun yüksek olması sizin için avantajlıdır. Kredi notunuzu öğrenmek için belirli yollar vardır.

Kredi notunu öğrenmek çok kolaydır. Bir internet sitesinden başvurabilirsiniz. Findesk.com adresinden kolayca kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks’ten ilk sorgulama işleminizden bir ücret alınmamaktadır. Ancak ikinci sorgulama işleminden sonrasından sorgulama başına 4.5 TL + KDV alınmaktadır.

Kredi Notu Derecelendirmesi Nedir?

Kişilerin kredi notu belirli bir değer almaktadır. Bu değer 0 ile 1900 arasındadır. Bu değer ne kadar yüksek olursa kredi çekerken sizlerin avantajınadır. Kredi notları nasıl değerlendirilmektedir?

  • 0-699 En riskli
  • 700-1099 Orta riskli
  • 1100-1499 Az riskli
  • 1500-1699 İyi
  • 1700-1900 Çok İyi

Kredi notunuz oldukça önemlidir. Kredi çekerken bu puan ile değerlendirmeye alınmaktasınız. Bu değerlendirme sonrasında size kredi limiti tanımlanmaktadır. Kredi notunuz 1500 ve üzerinde ise kredi almak ihtimaliniz o kadar yüksektir. 0 ile 1099 puanı arasında bir kredi puanınız var ise kredi alma ihtimaliniz zorlaşmaktadır.

Kredi notu yüksek olan kişilerin kesinlikle kredi alacağı söz konusu değildir. Bununla birlikte bankaların alacağı insiyatif doğrultusunda da kredi çekebilirsiniz. Yani kredi notunuz düşük olsa bile bankanın aldığı insiyatif doğrultusunda kredi çekmeniz mümkündür. Bankalar kredi verirken başlıca kredi notunuza bakmakla beraber bunun dışında birçok kritere de bakmaktadır.