Bilgisayar ve akıllı telefonun geliştiricisi Apple iPhone kullanıcılarının heyecanla beklediği iOS 14 işletim sistemini tanıttı. Online olarak gerçekleştirilen WWDC20 etkinliğinde tanıtım yapan Apple kullanıcılara iOS 14 işletim sistemi özelliklerini ve yeniliklerini aktardı. iOS 14’ün dikkat çekici özellikleri arasında Ana ekran Widget’ları, Siri arayüzü ve AppleWatch’larla ilgili yenilikler yer alıyor.

iOS 14 ÖZELLİKLERİ VE YENİLİKLERİ

ANA EKRAN WİDGET’LARI

iPhone kullanıcıları ilk defa iOS 10 işletim sistemiyle birlikte widget’larla tanışmış olsa da bu widget’ların kullanımı tek bir ekranla sınırlandırılmış durumda. Öyle ki widget’lar, yalnızca ana ekranı ya da kilit ekranını sola kaydırdığımızda karşımıza çıkan kenar çubuğunda yer alıyor.

Oysaki iOS 14 ile birlikte bu durum değişiyor ve widget’lar daha işlevsel bir hale gelerek, ana ekranda da kullanılabiliyor.

Yeni uygulama kitaplığı özelliğiyle birlikte, uygulamaları klasörlemeye gerek kalmadan aradığınız kategorideki uygulamaya hızlıca erişebilmek mümkün.

RESİM İÇİNDE RESİM

iPhone kullanıcılarının uzun bir süredir beklediği resim içinde resim özelliği iOS 14 ile birlikte kullanıma sunuldu. Böylelikle ekranın küçük bir tarafından video oynamaya devam ederken, siz de işlerinizi sürdürebilirsiniz.

YENİ ÇEVİRİ UYGULAMASI

Apple, iOS 14 ile birlikte yapay zeka destekli bir çeviri uygulaması yayınladı. Çeviri uygulaması internet bağlantısına gerek duymadan 11 dilde gerçek zamanlı karşılıklı çeviri yapabiliyor.

İMESSAGE İYİLEŞTİRMELERİ

iMessage uygulaması, iOS 14 ile birlikte yeni özelliklere kavuşabilir. Bunlar: iletileri gönderdikten sonra geri çekme, iletileri okunmamış olarak işaretleme, iletileri alıntılayarak yanıtlama, grup sohbetlerinde kişi etiketleme, sıkça sohbet edilen kişileri başa tutturma, 20 yeni saç ve şapka stili ile çeşitli memoji güncellemeleri

CARKEY: İPHONE VE APPLE WATCH’LAR ARTIK BİRER ARABA ANAHTARI

NFC bağlantısından istifade edilen CarKey özelliği sayesinde uyumlu iPhone ve Apple Watch cihazlarıyla birlikte otomobillerin kilidini açıp kapatabilmek ve motoru çalıştırabilmek mümkün. CarKey’i destekleyen ilk otomobil ise 2021 BMW 5 serisi olacak.

UYGULAMALARI YÜKLEMEDEN DEMOSUNU TEST EDEBİLME

iOS 14 ile birlikte uygulama geliştiriciler için Clips adlı bir API yayınlayan olan Apple, kullanıcıların bu sayede Clips API’sinin entegre edildiği oyun ve uygulamaları cihazlarına kurmadan hızlı bir şekilde test edebilmelerini sağlıyor.

YENİ SİRİ ARAYÜZÜ VE SİRİ GELİŞTİRMELERİ

Siri, tüm ekranı kaplamayan yeni bir arayüze güncellendi. Ayrıca iOS 14 ile birlikte, Siri aracılığıyla mesaj gönderbilmek mümkün.

YENİ ÇAĞRI ARAYÜZÜ

iPhone kullanıcılarının muzdarip olduğu kullanım esnasında çağrı gelmesi durumunda ekranın kapanması durumu da yeni çağrı arayüzüyle sona eriyor.