Hoparlör elektrik akımının çeşitli yollardan geçerek ses titreşimlerine dönüşünü gerçekleştiren ya da çevrilmesini sağlayan alet olarak tanımlanır. Elektrikli ses dalgalarının kaydedilerek yayınlanması işlemi 1920 yıllarına rastladığı bilinen konular arasındadır. Bu buluşlara paralel olarak da 1924-1925 yılları ilk hoparlör yapımıdır. Hoparlöre dair çalışmalar Chester Rice ve Edward Kellogg tarafından da geliştirilmiştir. Dolayısıyla hoparlör sistemi bu iki bilim adamı ile ortaya çıkmış ve günümüze kadar da önemli bir değişiklik görmemiştir.

Hoparlör Tipleri 

Hoparlör tipleri çalışma şekillerine göre ayrılır. Elektrodinamik, magnetostatik, elektrostatik ve elektromanyetik hoparlör olarak çeşitlenir. Hoparlörler daire ya da elips biçiminde olup bir diyaframdan oluşur. Bu diyaframın etrafı da metal bir çerçeveye asılı şekildedir. Ortada da ses bobini vardır. Önceki yıllarda akımla çalışan elektro mıknatıslar kullanılırken şimdi kalıcı mıktanıslar kullanılmaktadır. Hoparlör sisteminden bahsederken mikrofon detayının da atlanmaması gerekir ki ; 1878 yılında İngiliz David Edward Hugher tarafından icat edilmiştir.

İnsan sesi mikrofon aracılığı ile hoparlöre verilir. Elektrik ve mıknatısının çıkardığı elektronik ses haline dönüşür. Bu ses sahibinin benzer sesidir. Mikrofon bu noktada sesin dalgalanmasına göre hoparlörü tamamlayan bir unsurdur. Hoparlörler günümüzde daire ya da kare şeklindedir. Gövdesi ahşap ya da plastiktir. Bu gövdeler ses kalitesi açısından önem taşımaktadır.

Tarihteki İlk Ses Yükselticisi

İlk ses yükselticisi Auxetophone adındadır ve patenti de Londra da 1898’li yıllarda Horace Short tarafından alınmıştır ve yine ilk kez 1900’lü yıllarda Paris Panayırında Eyfel Kulesi tepesinde opera aryalarını tanıtmak amaçlı hoparlör kullanılmıştır. Hoparlör tarihine bakılacak olunursa 1925’li yıllarda piyasaya tanıtılmış ve şimdi günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Artık bir ihtiyaç halinde olup kullanım alanları da hayli genişlemiştir. Mesela 1920’lilerde hareketli görüntülerin hâkim olduğu radyolarda, fonograflarda, seslendirme sistemlerinde ve tiyatro ses sistemlerinde kullanılmıştır.

Hoparlör Nasıl Çalışır?

Hoparlör elektrik akımını mekanizmaya döndürebilen bir etki kapasitesindedir. Bu etkiyle birlikte de ses elde edilir. Hoparlörün tamamında mıknatıs vardır. Ayrıca elektromıknatıs ile birbirini itip çekmesi ile titreşim ortaya çıkar. Oluşan elektrik sinyalleri de ses dalgasına dönüşür.

Bugün ise en çok tercih edilen hoparlör türü dinamik olanıdır. Radyo ve televizyonlarda, bilgisayarlarda, müzik enstrümanlarında küçük hoparlörler vardır. Daha büyükleri ise tiyatrolar olsun, konserler olsun; ses takviyesi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Artık insan yaşamının bir parçası, kolaylığı halindedir. Hoparlörler günümüz teknolojisi ile birlikte sürekli şekil değiştirip özellikleri de arttırılmıştır.