Facebook, sosyal görüntülü arama talebinin artmasının ardından WhatsApp, Messenger ve ana uygulamasına yeni görüntülü arama özellikleri dalgası ekledi.

Yeni Messenger Odaları, kişilerin en fazla 50 kişinin katılabileceği görüntülü grup sohbetleri başlatmasına olanak tanıdı.

Şirket yapmış olduğu açıklamada, korona virüs salgını nedeniyle özellikleri planlanandan daha önce yayınladığını söyledi.

Facebook, istenmeyen misafirlerin sohbete girmesini önlemek için kriptograflarla çalıştığını söyledi.

Cuma günü İngiltere’deki bazı kullanıcılar için yeni özellikler açılacak olsa da, güncellemenin tüm Facebook üyelerine ulaşması birkaç hafta sürecek.

Görüntülü arama hizmetleri, koronavirüs pandemisi sırasında kullanımda keskin bir artış gördü. Facebook, Messenger’da görüntülü görüşmenin geçen yıldan bu yana, koronavirüsten en fazla etkilenen bölgelerde iki katına çıktığını söyledi.

Rakip uygulama Zoom, günlük aktif kullanıcıların Nisan ayında 300 milyona ulaştığını gördü. Fortnite yapımcısı Epic Games’in sahibi olduğu Houseparty, Mart ayının başında iki milyondan fazla kez indirildi ve ilk büyük ABD şehirleri evde kalma emirleri yayınladı.

Microsoft Teams gibi bazı uygulamalar pandemi sırasında ücretsiz olarak premium özellikler sundu.

Facebook’un yeni Messenger Odaları özelliği, genellikle en büyük ürün lansmanlarına ayrılmış bir hareket olan baş yönetici Mark Zuckerberg tarafından bir blog yayınında tanıtıldı.

Yeni özellikler

Houseparty gibi Messenger Odaları da “oda” açıkken insanların grup görüntülü sohbetlerine girip çıkmalarına izin verir.

Facebook haber haber başkan yardımcısı John Hegeman, şirketin fiziksel dünyada gerçekleşen “serendipity” yi yeniden oluşturmak istediğini, video konferans yarışmacılarının yapmadığını iddia etti.

Hegeman, “Fiziksel dünyada, insanlara çarpma yeteneğiniz var … bu yüzden, bu tesadüfün bir kısmının bu üründe gerçekleşebileceğinden umut ediyoruz.” Dedi.

Odalar Facebook veya Messenger üzerinden oluşturulabilir ve şirket bu özelliği Instagram, WhatsApp ve Portal görüntülü arama cihazlarına “yakında” eklemeyi planladığını söyledi.

Messenger Odası oluşturan kişiler odalarını gizli tutabilir, istenmeyen katılımcıları engelleyebilir ve Facebook’ta olmayan kişilere davetiye gönderebilir.

Katılımcılar artırılmış gerçeklik filtrelerini kullanabilir ve geçmişlerini gerçek zamanlı olarak değiştirebilir.

Herkese açık olarak keşfedilebilen odalar Facebook haber akışının en üstünde listelenecektir.

Hizmet, Facebook Messenger’ın yoğun olarak kullanıldığı Arjantin ve Polonya’da test edildi. Testler sırasında, odalar bir seferde 17 ila 20 katılımcıyı destekleyebilir, ancak Facebook önümüzdeki haftalarda sayının 50’ye çıkacağını söyledi.

‘Zoombombing’

Facebook, ürününü geliştirirken rakiplerden öğrendiğini kabul etti.

Zoom, davetsiz misafirlerin video görüşmelerine girdiği “zoom bombardımanını” önlemek için çalışıyor. Genellikle istismar bağırır veya pornografiyi paylaşırlar.

Messenger ürün direktörü Stephane Taine, bu sorundan kaçınmanın Facebook için “akılda kalıcı” olduğunu söyledi.

Şirket, korsanların tahmin etmesini zorlaştıran Messenger Odaları için bağlantıları yapmak için kriptograflarla çalıştı.

Açılışta sohbetler uçtan uca şifrelenmeyecek. Bay Taine, gelecekte şifreleme eklemeyi umduğunu söyledi.

Facebook, platformlarında video görüşmeleri dinlemeyeceğini veya izlemeyeceğini vurguladı.

Bununla birlikte, sosyal medya devi, kullanıcılar bir Messenger Odası’nı açtıklarında yine de veri toplayacaktır. Şirket, verilerin ürünü ve genel Facebook deneyimini geliştirmek için kullanılacağını söyledi.