Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan facebook; Amazon, Microsoft ve Google’a karşı oyun pazarından faydalanmak için facebook video uyun uygulamasını başlattı.

Yeni başlatılan uygulama, başkalarının video oyunları oynamasını ve bu oyunu izlemenizi sağlayan bir uyugulamadır. Aynı zamanda facebook oyunlarını oynayabiliyorsunuz.

Büyük pazarlarda büyük paralar çeken oyun pazarı son yıllarda giderek daha popüler hale geldi.

En göze çarpan ödeme günlerinden biri, yalnızca Microsoft’un Mixer oyun platformunda yayınlanmak üzere açıklanmayan milyonlarca oyun netleştiren Fortnite flama Ninja içindi.

Ninja başlangıçta Twitch’te popüler oldu, oyun satıcısı Amazon Ağustos 2014’te 970 milyon dolar ödedi.

Google’ın ayrıca YouTube’un oyun içeriğine ve canlı akışa ayrılmış kendi bölümleri vardır. Bazı yayıncılar daha sonra içeriklerini YouTube’a da yüklerler; burada içeriklerini etkili bir şekilde iki katına çıkarabilir ve aynı içerik için iki kez ödeme alabilirler.

Facebook Gaming bir süredir var ve sosyal medya sitesi 700 milyon kişinin zaten platformdaki içerikle meşgul olduğunu iddia ediyor.

Yeni uygulama daha erişilebilir olmasını sağlıyor ve Twitch’te olduğu gibi harici donanım veya karmaşık yazılımlar yerine telefon ekranınızın birkaç dokunuşuyla oyun oynamaya başlamayı kolaylaştırıyor.

New York Times’a göre, uygulama geçtiğimiz yıl bir buçuk yıl boyunca Güney Doğu Asya ve Latin Amerika pazarlarında test edildi , ancak şimdi Android kullanıcıları için küresel olarak kullanılabilir.

Bir iOS uygulamasının Apple tarafından onaylandıktan sonra kullanıma sunulması bekleniyor. Uygulama, oyunları kendiniz oynamanıza ve başkalarının oynadığınız oyunu izlemenize imkan vermektedir. Facebook‘un “topluluk oluşturma” konusuna odaklanması, diğer oyuncular ve izleyicilerle etkileşime girmek için katılacak gruplar da olduğu anlamına geliyor.

Oyun pazarı, COVID-19 salgını sırasında daha da popüler hale geldi ve birçok, insanın evde kalmaya zorlandığı bir zamanda gelir akışı olarak görünmektedir.

Twitch yayıncıları, görüntüleyicilerin “ipuçlarını” ve ayrıca bağlı kuruluş ve iş ortağı gelir paylaşım programlarını kullanarak para kazanabilir. Sadece para peşinde koşan oyuncular değil.

Yoga eğitmenleri ve kişisel antrenörler Twitch ve diğer platformlar aracılığıyla ders akışı yapıyorlar. Yapımcı Kenny Beats gibi müzisyenler, yaratıcı süreçlerini gözlemlemek veya sanatın kendisinde nasıl ustalaşacaklarını öğrenmek isteyen izleyicilere stüdyoda çalışarak para akışı yapıyorlar.

Diğerleri, hayranlarla bağlantı kurmak ve kayıp tur gelirlerini telafi etmek için canlı akışlı konserler düzenledi.