Bilgisayarlar artık insan yaşamının vazgeçilmez parçalarından birsi haline gelmiştir. İş bilgisayarı, kurgu tasarım bilgisayarı, oyun bilgisayarı, gündelik kullanım bilgisayarı gibi pek çok çeşidi bulunan bilgisayarlar, pek çok parçanın birleşmesinden meydana gelmektedir. Bu parçalardan bazıları azami önem arz etmektedir.

Ekran kartı da bu parçalardan biridir. Ekran kartının temel işlevi, üretilen görüntünün işlenerek bilgisayar ekranına yansıtılmasıdır. Yani bilgisayarın ekranında görülen her türlü görüntü, esasında ekran kartında işlenerek ekrana yansıtılmaktadır. Ekran kartları geniş bir kalite ve fiyat aralığına sahiptir. Bu da ekran kartının özellikleri ve kalitesi ile ilgilidir. Kaliteli ekran kartları sayesinde daha kaliteli görüntüleri çözümleyebilmek mümkündür. Bir görüntü ne kadar kaliteli olursa olsun, ekran kartının işleme kapasitesine bağlı olarak çözümlenmektedir. Bu da aynı görüntünün iki farklı bilgisayarda açılması esnasında, farklı görüntü kalitelerinin oluşabileceği anlamına gelmektedir.

Hangi Ekran Kartını Tercih Etmelidir?

Ekran kartlarının kaliteleri ve fiyatları oldukça geniş bir yelpazede yayılım göstermektedir. Ancak bilgisayarın kullanım amacına göre ekran kartı seçilmesi, gereksiz masraf yapmanın önüne geçecektir. Kullanım amaçlarına göre ekran kartlarının nasıl tercih edilmesi gerektiğini şu şekilde sıralamak mümkündür?

  • Oyun Bilgisayarları: Genellikle gençler tarafından oyun oynamak amacıyla tercih edilen oyun bilgisayarları en yüksek kalitedeki ekran kartlarına ihtiyaç duymaktadır. Elbette düşük kalitede kart kullanmak da mümkündür ancak bu oyundan yeteri kadar verim alınamaması anlamına gelmektedir.
  • Kurgu-Tasarım Bilgisayarları: Video kurgusu yapmak, ya da farklı amaçlarla tasarım yapmak amacıyla kullanılan bilgisayarlar da kaliteli ekran kartlarına ihtiyaç duymaktadır. Özellikle Adobe programları ile çalışacak olan tasarımcılar için iyi bir ekran kartı neredeyse zorunluluktur.
  • Gündelik Bilgisayarlar: Sosyal medyada gezinmek, film izlemek ya da günlük amaçlarla kullanılacak bilgisayarlar için çok kaliteli ekran kartlarına ihtiyaç yoktur. Orta kaliteli ekran kartları bu bilgisayarlar için yeterli olmaktadır.

En İyi Ekran Kartı Markaları

Ekran kartı alanında dünyada bilinen iki marka bulunmaktadır. Bunlar AMD ve Nvidia markalarıdır. İki markanın sürekli olarak rekabet etmeleri neticesinde, neredeyse her yıl yeni bir ekran kartı piyasaya sürülmektedir.

Her ne kadar bu iki marka arasında rekabet olsa da, değerlendirmecilere göre Nvidia açık farkla öndedir. Özellikle oyunlar için sundukları yüksek performanslı ekran kartları nedeniyle Nvidia çok fazla tercih edilmektedir. Ancak yüksek kalitesinin yanı sıra Nvidia ekran kartları yüksek fiyatları nedeniyle de sürekli olarak eleştirilerin hedefi olmaktadır.