Teknoloji hayatımıza girdiği günden beri birçok yeniliği de beraberinde getirdi. Elektrik ile çalışan cihazlar da teknolojinin bize verdiği nimetlerden bir tanesidir. Elektronik aletler sayesinde çok sayıda iş kısa süre içinde halledilmeye başladı. Ev işleri, haberleşme gibi konularda teknolojik aletlerden her gün faydalanmaktayız.

Teknolojinin gelişmesi ile en çok gelişim gösteren cihazlar şüphesiz ki cep telefonları olmuştur. Öncesinde sadece haberleşme ihtiyacımızı karşılayan telefonlar günümüzde neredeyse her işi halletmemizi sağlıyor.

Günümüzde akıllı telefona sahip olan bir insan fotoğraf çekebilir, mail gönderebilir, görüntülü görüşme sağlayabilir hatta alışveriş bile yapabilir. Bunun dışında sayısız özelliği de içinde barındıran akıllı telefonların hepsi dokunmatik ekran özelliğine sahiptir. Parmak izimizi tanıyan ve parmak hareketlerimizle yönettiğimiz dokunmatik ekranlı telefonlar ilk olarak 90’lı yıllarda çıkmıştır.

İlk Dokunmatik Telefon – Simon (IBM)

Hayatımızı kolaylaştıran ve birçok özelliği içinde barındıran dokunmatik telefonların tarihi 1994 senesine dayanmaktadır. İlk dokunmatik telefon 1994 yılında IBM tarafından icat edilmiştir. IBM, bu telefona Simon ismini vermiştir.

Telefon çıktığı sene içinde rakiplerine göre çok farklı özelliklere sahipti ve insanların dikkatini üzerine çekmeyi başardı. Telefon da dokunmatik ekranın yanı sıra e-posta gönderme özelliği de bulunmaktaydı ve bu da telefonun popülerliğini arttırdı. 1994 yılında üretilen telefonun hikâyesi ise 1992 yılına uzanıyor. O dönemlerde Las Vegas’ta  COMDEX etkinliği gerçekleşiyordu. İşte ilk dokunmatik telefon olan Simon’ın temelleri de bu etkinlikte atıldı. Telefon için ilk düşünülen isim Angler’dı fakat sonra Simon da karar kılındı. Teknolojinin gelişmesi ile piyasaya farklı telefonlar sürülmüştür ve ‘ilk dokunmatik telefon’ özelliğine sahip olan Simon çok uzun ömürlü olamamıştır.

Dokunmatik Telefonların Gelişimi

İlk telefon Graham Bell tarafından icat edilmiştir ve daha sonrasında teknolojinin gelişmesiyle telefonlar bambaşka hale gelmiştir. Graham Bell’den sonra günden güne daha da gelişen telefonlar günümüzde oldukça farklı bir hale gelmiştir.

IBM’in çıkardığı Simon adlı cihazdan sonra 1996 senesinde Nokia 9000 Communicator adlı telefon piyasaya sürüldü ve akıllı telefon pazarında yerini aldı. Telefon katlanan bir ekrana sahipti ve fax tuşu da barındırmaktaydı. 1997 yılında ise Ericsson GS88 adlı akıllı telefonunu piyasaya çıkardı. 2000 yılında Ericsson bir akıllı telefon daha üretti ve buna da R380 adı verildi.

2002 senesine geldiğimizde Handspring firması PALM adlı cihazını akıllı telefon pazarına sundu. Aynı yıl içinde o dönemlerin popüler markası BlackBerry 5810 modeliyle karşımıza çıktı ve çok ses getirdi. Daha sonrasında birkaç model daha çıkaran BlackBerry, 2007 yılına geldiğimizde Apple’ın ilk Iphone modelini piyasaya sürmesiyle eski popülerliğini kaybetmiştir. Bu tarihten sonra akıllı telefonlar hızlı bir şekilde gelişmeye başlamıştır ve bu gelişme halen devam etmektedir.