Bebeklerde uyku sorunlarıyla ilgili bir çok anne, yeni doğan bebeğin çok uyuması, çocuklarda uyku apnesi, 2 aylık bebeğin çok uyuması gibi sorunlarla anneler çok karşılaşmaktadır. Aslında anneler bebekleri için neyin iyi neyi kötü olduğunu hiç araştırma yapmadan biliyorlardır.

Bebeklerde uyku sorununu alt düzeye indirmek için, kendinize bir uyku planlaması yaparak hem sizin hem de bebeğinizin uyku problemi yaşamasına engel olabilirsiniz. Özellikle yemek yerken, yediğiniz yiyeceğin bebeğinize zarar verip vermeyeceğini muhakkak bilmek zorundasınız. Yemiş olduğunuz zararlı yemekler bebeğinizde gaz sancısı yapar ve buda hem bebeğinizin hem de sizin için uyku problemi yaşamanıza neden olacaktır.

Yemek yerken dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır, size faydalı olan bazı yiyecekler bebeğiniz için zararlı olabilmektedir. Özellikle doğum sonrası nohut, fasulye gibi gıdaların annelerin için faydalı olmasına rağmen, bebeklerde gazi sancısı gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır.

İLGİLİ:Öksürük İçin Şifalı Bitkiler

Bebeklerde uyku düzeni çok önemlidir, uyku düzenine önem vermediğiniz durumlarda bebeklerde ciddi hastalık ve rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Çünkü bebeklerde bağışlık sisteminin zayıf olduğundan dolayı hastalık kapma olasılığı çok fazladır. Genel olarak sağlıklı olan bir bebeğin uyku düzeninde sorun olmaz. Ama bazı durumlarda gaz sancısı veya başka ağrılar yüzünden uyku düzeninde bozukluklar meydana gelmektedir.

Sağlıklı bir şekilde doğan bir bebek günün çoğunu uyuyarak geçirmektedir. Gaz sancısı gibi ufak rahatsızlığı olanlar ise diğer uyuyan bebeklere oranla daha az uyumaktadırlar. Bunun nedeni olarak ta annenin bebeği zararlı olacak bir yiyeceği yemiş olmasıdır.

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Aslında bunun için herhangi bir düzenleme yapılması gibi durum söz konusu değildir. Sonuçta o da bir canlı ve biz büyüklerin yapmış olduğu, uykumuz geldiğinde hemen yatıyoruz gibi durumları aynı olduğundan bizim vermiş olduğumuz tepki ile bebeğin vermiş olduğu tepki hemen hemen aynıdır.

Bebeğinizin uykusu geliyorsa uyutun, uykusu gelmeyen bebeği uyutmaya çalışmak için çaba harcamayınız. Uykusu gelen bebeğin herhangi bir rahatsızlığı yok ise kendi kendine uyuyabilir.

Bu yazılan makaleyi bir babanın yazdığını bilmek ister misiniz? 2 kız çocuğu babası olarak yaşadığım tecrübeleri anlatmaya çalıştım.