Yeni bir ABD raporuna göre Avustralya, Çin ordusuna bağlı yabancı bilgisayar korsanları tarafından gerçekleştirilen karmaşık bir siber saldırıya uğradıklarını belirttiler.

Yeni bir ABD raporuna göre Avustralya, Çin ordusuna bağlı yabancı hackerların karmaşık bir siber saldırının hedefi oldu. Çin merkezli hackerların Asya Pasifik’teki hükümetleri hedef alan beş yıllık bir siber casusluk planlamasının yürüttüğü sansasyonel iddialar New York Times‘da açıklandı.

Raporda, bilgisayar korsanlarının yeni aracı Aria-body, “içinde bulunduğu dosyayı açmak için kullanılan herhangi bir bilgisayara nüfuz edebileceğini ve bilgisayarın bilgisayar korsanlarının talimatlarına uymasını hızlı bir şekilde sağlayabileceğini” iddia ediyor. İddialar, korsanlarının da bilgisayarları hacklemek için başka bir bir bilgisayara e-posta göndermeye çalışmadan önce Avustralya’daki Endonezya büyük elçiliğinin hedeflendiğini iddia edildi.

Times’ özel açıklamalarda bulunan Avustralya Başbakan Scott Morrison bilgisayarı 3 Ocakta saldırı için  hedeflendiğini iddia etti, ama şimdi amaçlanan hedef aslında Devlet başkanı Mark McGowan bilgisayarı olduğu teyit edildi. WA Premier bugün yetkililerin araştırdığını doğruladı. “Araştırma için Başbakanlık ve Bakanlar kurulu genel müdürüne havale ettik ” dedi.

“Bu konuda New York Times’daki bir makaleden başka bir şey bilmiyorum. Bunları kimin yaptığı veya ne olduğu veya hatta doğru olup olmadığı konusunda, bunun alt kısmına ulaşmaya çalışacağız.

Yeni Nesil PlayStation 5 Teknik Özellikleri Açıklandı

“Doğru olup olmadığı ve ne olduğu, atılması gereken başka adımlar olup olmadığı konusunu inceleyeceğiz. Açıkçası siber güvenlik önemlidir. ”

Check Point raporunda yapılan açıklamada bu yapılan saldırının Avustralya hükümetine yapılan bir saldırı olarak kabul edilmiştir. Bu saldırının Scott Morrison’a mal edilmesi söz konusu değildir. “Ariaz bedeni, çeşitli dosya türlerine kendisini parazit olarak ekleyebileceği ve böylece belirli bir hareket modeline sahip olamayacağı konusunda uyarıyor.

Operatörleri, kodunun bir kısmını uzaktan değiştirebilir, böylece bir bilgisayara saldırdıktan sonra, bir diğerini ihlal ettiğinde Aria-body farklı görünecektir.” “Bu, hedeflenen bilgisayardaki verilerin saldırganlar tarafından kullanılan sunuculara gizlice girişi, algılanması zor bir iletişim hattı kurmayı içerebilir.

Rapor ayrıca, hedef kullanıcı tarafından yapılan yazmayı da çoğaltabilir, yani Avustralya saldırısı tespit edilmemiş olsaydı, araç, başbakanın ofisinde bir personelin ne yazdığını görmek için onu kontrol edenlere izin verirdi ” diyor. .

New York Times orijinal rapor 3 Ocak sabahı, bir e-posta  ve ekolojik konularda çalışmış Başbakan Scott Morrison bir görevli Avustralya’da Endonezya Büyükelçiliği’nden gönderildiğini belirtti.

Raporda, daha önce hiç tespit edilmemiş ve endişe verici yeni yetenekleri olan Aria-body adlı gizli bir siber saldırı aracı belirtiliyor

Rapor, “Bilgisayarı uzaktan ele geçirmek için kullanan bilgisayar korsanlarının dosyaları kopyalayabilir, silebilir veya oluşturabilir ve aygıtın verilerinin kapsamlı aramalarını yapabilir ve aracın algılanmasını önlemek için izlerini örtmenin yeni yolları vardı ” diyor.

Ancak dün gece, Başbakanlık bünyesinde BİT’i yöneten Başbakan ve Kabine Dairesi, böyle bir olayın kanıtı olmadığını ve Başbakan & Kabine ve PYO ağlarını korumak için sağlam siber güvenlik düzenlemeleri olduğunu tavsiye etti.