Hindistan merkezde yayın yapan  Economic Times‘da Pazartesi günü yayımlanan habere göre, Apple‘ın üst düzey yöneticileri bir süredir Hindistan hükümetinden yetkililer ile görüşüyorlar. Habere göre, bu görüşmelerde Apple’ın Çin’deki üretiminin beşte biri ya da yüzde 20’sinin, önümüzdeki beş yıl içinde Hindistan’a kaydırılması konusu ele alınıyor. Bu üretimin 40 milyar dolarlık bir hacim yaratacağı hesaplanıyor.

Apple akıllı telefon üretimini Hindistan’a kaydırıyor

Konuyla ilgili bilgi veren Hindistan hükümetinden, adı açıklanmayan bir yetkili, “Bizim beklentimiz, Apple’ın büyük çoğunluğu ihraç edilecek olan toplam 40 milyar dolarlık akıllı telefon üretimini Hindistan’a kaydırması yönünde” dedi.

Buna göre, Apple’ın Çin’deki tedarikçileri Foxconn ve Wistron’un üretim bağlantılı teşvik sistemiyle yaptığına benzer üretim birimlerini Hindistan’da açarak işletmesi bekleniyor.

Apple’ın ABD genelindeki mağazalarının bir bölümünü bu hafta açması bekleniyor. CNBC’nin haberine göre, Apple’ın Idaho, South Carolina, Alabama, and Alaska’daki mağazaları, aynı anda içeri girecek müşteri sayısı sınırlandırılarak çalışmaya başlayacak.

Bununla birlikte Apple üretim kapasitesini farklı ülkelere yaymaya devam edebileceği görünmektedir. Peki bu kadar ekonomik sıkıntılar içinde bulunan Hindistan gerçekten de ülke olarak doğru seçim olup olmadığı da tartışmalara neden olmuştur. Yakın sürede bir çok Avrupa ülkesinde de üretim kapasitesini genişletmek amacıyla yeni tesisler kurulabileceği de gündemleri arasında yer almaktadır.

En iyi 2020 iPhone uygulamaları

Apple Amerikan menşeli bir firma olmasına rağmen ürünlerini daha çok Asya ve Avrupa ülkelerinde pazarladığı görülmektedir. Bu da Avrupa ve Asyayı Apple için bir cazibe merkezi olarak düşünülmektedir.

Peki Avrupa’da hangi ülkelerde üretim söz konusu olabilecek, bununla ilgili firma yetkilileri herhangi bir açıklamada bulunmamalarına rağmen büyük olasılıkla üretim merkezlerinden biri Almanya olacağı dedikoduları etrafta dolaşmaktadır. Almanya’nın teknoloji olarak büyük bir gücü elinde barındırdığı herkes tarafından bilinmektedir. Almanya’nın elinde bulunan gen Türk işçilerin bulunması Apple için tam bir merkez olarak görülmüştür.

Bizler de bu sürede Apple’nin bir üretim yeri de Türkiye’de açmasını temenni ediyoruz. Hem genç nüfusumuz hem de kalifiye eleman ihtiyacını fazlasıyla bulabilecektir. Bu nedenle Dünyadaki bir çok yatırımcı Türkiye’nin genç nüfusunu göz önüne alarak, yatırımlarını bu bölgeye yaymaktadırlar.