5G teknolojisi Türkiye’ye ne zaman gelecek sorusunu bir çok kişi merak etmektedir. Ulaşılan bilgilere göre bu teknoloji için herhangi bir ihale yapılmamış olup, herhangi bir lisansta verilmemiştir. Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu (“BTK”), Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’a ülkenin en büyük üç şehri olan İstanbul, İzmir ve Ankara’da 5G teknolojisi testleri yapma izni verdi. Bu doğrultuda sektör lideri şirketler, Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom şu anda 5G teknolojisini test ediyor.

Bu nedenle, belirtildiği gibi, gelecekteki konuşlamaya hazırlanmakta olan demolar ve testler devam etmektedir; ancak, şu anda herhangi bir ticari 5G dağıtımı yoktur.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı bir konuşma sırasında hazırlıklarını sürdürdüğünü ve 2020’de önce İstanbul Havalimanı’nda 5G’yi başlatacağını belirtmişti.

5G Hizmetini Hangi Şirketler Sunacak?

Şuan için 5g için herhangi bir firma ile anlaşma sağlanmamıştır. Ancak  Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom zaten 5G’yi test ederken, 5G altyapısı hazır olduğunda bu operatörlerin 5G hizmetleri (2023’ten önce) başlatacağına inanıyoruz. 

Bir röportaj sırasında BTK yönetim kurulu üyesi, hala doğru zamanı beklediklerini ve kamu ihalesi başlatmak için tarife yaptıklarını belirtti. 

Bu erişim için hazırlanan kuralların farkında değiliz. Ancak, yeni 5G ağlarına bu erişimin rekabeti kolaylaştıracak şekilde yapılandırılacağına inanıyoruz.

5G teknolojisinin coronavirüs salgınını tetiklediğini iddaa edenler de olmuştu.

5G Teknolojisinin Faydaları Nelerdir?

Her kablosuz ağ üretimi önemli bir hız artışını yansıttı ve 5G’nin (beşinci nesil hücresel ağ teknolojisinin) faydaları 4G LTE’nin çok ötesine geçecek. 10 Gbps’ye kadar öngörülen hızlar, 4G’ye kıyasla 100x’e kadar bir artışı temsil eder. 1 Pratik açıdan, 4G ve 5G hız geliştirmeleri, tüketiciler için heyecan verici olanaklar anlamına gelecektir. Yüksek çözünürlüklü bir filmi en yüksek indirme hızlarında aktarmak yedi dakikadan altı saniyeye kadar sürer. 2 Bu zaman tasarrufu, telefonunuzu uçak moduna almanızı istemeden önce yeni hit filmi yakalayabileceğiniz anlamına gelebilir. Operatörler tam 5G özelliklerini sunduktan sonra, tüketiciler ve işletmeler 5G ağlarını hızlı geniş bant bağlantıları için güçlü bir alternatif olarak görmeye başlayabilir.

Endüstriyel otomasyondan akıllı şehir trafik ışıklarına kadar 5G’lik ek ağ kapasitesi neredeyse herkesi etkileyecektir.