Bakan Zümrüt SELÇUK‘tan sosyal yardım kapsamında ihtiyaç sahiplerine 1000 TL yardım gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz günlerde ilk faz ödemeleri tamamlanmış olup, 19 nisanda 2. faz ödemeleri başlamıştır. Yapılan açıklamada 3. faz sosyal yardım başvurusu ne zaman ve ne şekilde başvuru yapılacağını önümüzdeki günlerde açıklanacağını bildirdi.

Coronavirüs ekonomik tedbirleri kapsamında ihtiyaç sahiplerine Sosyal yardım adı altında 1000 TL’lik maddi yardım yapılması kararı alınmıştı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler tarafından yapılan açıklamada ilk faz ödemelerinin geçtiğimiz günlerde yapılıp sona ermişti.

ikinci faz yardım ödemeleri içinde 19 Nisan itibari ile ödemeye başlandı. Ödeme süreci devam ederken Bakan Selçuk’tan 3. faz ödemeleri ile ilgili açıklama geldi. Ödemelerle ilgili bilinmesi gerekenler şunlardır.

E-Devlet Sosyal Yardım Sorgulama

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, ikinci defa 1000 TL yardımların dağıtılacağının müjdesini verdi. Bakan Selçuk belirlediğimiz kriterlere istinaden 1.2 milyon vatandaşa 1000 TL ödemeyi gerçekleştirdik. Önümüzdeki hafta sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfımız aracılığıyla “kriterlere göre belirlediğimiz 2,3 milyon vatandaşa yardımları ulaştırmayı hedefliyoruz. Bununla beraber toplamda 4,5 Milyon vatandaşa ödeme yapmış olacağız.”dedi

İlk fazda herhangi bir başvuru yapılmamış olup, bakanlık tarafından kriterlere göre seçilen kişilere ödemeler PTT görevlileri tarafından evlerinde ödendi.

3. Faz Başvuruları Nasıl Yapılacak

Bakan Selçuk, 3. faz sosyal yardımından daha önce faydalanan kişilerin tekrar başvuru yapma gibi bir haklarının olmadığını belirtti. 3. Faz ödemeleri için daha önce sosyal yardımdan faydalanmamış ihtiyaç sahibi kişiler olacağını belirtti.

3. faz sosyal yardımı başvuruları e-devlet üzerinden alınacak olup, başvuruların ne zaman başlayıp ne zaman sona ereceğini de bakanlık tarafından açıklanacaktır. Başvuru yapmak için TC kimlik numaranız ve şifreniz E-devlet sitesine girerek, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığına ait başvurusu sekmesinden 1000 TL’lik sosyal yardım başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Ve nihayet o açıklama geldi. Bakan Selçuk ınstagram hesabında açıklamalarda bulundu. 1000 TL lik sosyal yardım başvurunuzu e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz açıklamasını yaptı. Buna göre;

TC Kimlik Numarasının son hanesi;

  • 0 olan vatandaşlarımızın Pazartesi,
  • 2 olan vatandaşlarımızın Salı,
  • 4 olan vatandaşlarımızın Çarşamba,
  • 6 olan vatandaşlarımızın Perşembe,
  • 8 olan vatandaşlarımızın Cuma

günlerinde başvuruları alınacaktır.

Cumartesi ve Pazar günleri herhangi bir sınırlama olmaksızın tüm vatandaşlar söz konusu hizmeti kullanarak başvurularını iletebilecektir.